Bobří stezka

Náš kmen Lidu Medvědího potoka uspořádal v rozáriu pro děti Bobří stezku.

Na stanovišti Bobří zuby děti poznávaly vlastnosti různého dřeva, zkoumaly stopy bobřího hodování a samy si zkusily pilkou „přehlodat“ větev. Cesta vedla bobřím domovem, kolem škeblí, volavky, ledňáčka. slípky, ondatry a nutrie… Stopy směřovaly k různým zvířatům v lese, s ohlodanými klacíky děti hrály mikádo, potápěly se do jezírka Glo glo glo pro lastury velevrubů a pozorovaly, co je to ukryté v křoví. Odvážné si čichly i k bobří voňavce kastoreu a při krmení mladého bobříka se nebály ani lišky, ani vydry. Každá rodina dostala na památku malého bobříka a děkujeme spolku Mladých ochránců přírody za podporu z prostředků MŠMT ČR.

Letošní přírodovědnou stezku v rozáriu jsme připravili již na konec září. Počasí nám zrovna moc nepřálo, ale tak to někdy chodí. A chodili i naši hosté, bylo jich dobrá stovka a věříme, že přijdou příští rok opět, i když třeba pršet nebude 😊

17.9.2023

Za draky a šípky do Grygova

První výprava byla do Grygova. Sbírali jsme šípky pro naše činčily, létali s draky, našli pouštní chodci a poznávali zajímavé místní květiny. A kudlanky? Na fotkách vidíte sami 🙂

Český ráj

Letos jsme se s Bzučíky a Blešivci vydali na expedici do Českého ráje. Ze Žluté ponorky v Turnově jsme vyráželi na různé výlety po okolí, které byly plné skal, výhledů, bádání, her a borůvek.

5.-11.8..2023

Moldava, Cínovec ... Krušné hory

Náš často mlžný a deštivý pobyt v Krušných horách byl skoro tak drsný jako dávné i nedávné místní příběhy. Šli jsme po stopách nezdolných horníků, loupežníka Hanse Nebelmördera, hrdiny Karla Stülpnera a hlavně nám celou dobu pomáhala úžasná Marcelka ( Marcebila). Lidí jsme moc nepotkávali, často skoro nikoho. Prošli jsme několik rašelinišť a určitě víme, že bychom se nechtěli živit kutáním v podzemních štolách. Třeba ve štole Lehnschafter v Mikulově. Byli jsme na místech, kde jsme skoro zakopávali o lesklý minerál K(Li,Fe,Al)3(AlSi3O10)(OH,F)2. :). Místní vlak se stal skoro adrenalinovou atrakcí :), dobyli jsme hrad Rýzmburk, vrchol Bouřňák, pozorovali zmije (i tu černou) a prostě dostatečně bádali. Máme z toho nové zkušenosti a znalosti a protože jsme nasbírali dost „baníků“, za odměnu mohly naše týmy Hladové dveře, Čmeldův gang 58 a Brambáreň vstoupit do plazivky ve štole Zatracená mašinka. V jedné síni nás čekala Milá paní a její poklad. Vlak v pátek ráno přijel a tak hurá do Mostu a domů.

Padurea

O místě Padurea se už dlouho tiše mlčí. Občas z něho byly slyšet divné zvuky, objevovala se atypická zvířata … A když si někdo psal deník, našel v něm po návratu jen nečitelné stránky nebo oškubaná místa. To je krátké shrnutí informací, kvůli kterým se to všechno stalo. V září 2022 přijeli na pozvání odborníků UP zástupci šesti evropských univerzit. Přijeli studenti Uniwersytet Gdaňski, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Universität Salzburg, St.Andrews University, AMS Univesitadi Bologna a Pompeu Fabra Barcelona. Zapojují se do programu Pădurea pierdută Ce2022, setkali se v kongresovém centru Pilávka, v předjaří prošli týdenním praktickým výcvikem v Labofangu a mmj. zde získali zajímavé informace od Vandamů. V červnu byl úspěšně ukončen program na modulu BeoFangX/22 a přichází dny v  Padurei.

Byly to dny poznání sebe sama a svých kamarádů, bádání v přírodě, dny podivných setkání, dny her, sportů, písniček, tvoření a  … a jinak jsme slíbili o té zemi nevyprávět. Fotografie jsou povoleny 😊

A po návratu ze země XXXX víme jedno. V přírodě je síla a bez ní, bez úcty k ní  se člověk ztratí v hlubinách vesmíru.

18.-23.6.2023

Zlatý list - Pod Templštýnem

Soutěže Zlatý list se zúčastňujeme, protože po celý rok se zabýváme ochranou přírody a připravujeme se učením o přírodě. Naše cesta Zlatým listem začala na základním kole, a nakonec jsme tu, pod Templštýnem u krásné řeky Jihlavy.

Bydlíme v chatkách na jejím levém břehu a je pořád co dělat. Exkurze, přednášky, výstavky, poznávání kamarádů, sport, písničky, větrná bouřka a jiná zábava.

Prezentujeme naši práci pro přírodu. Letos to byla fuška, půlhodiny jen s několika odborníky a bylo možné získat tolik bodů jako za stezku a poznávačku.  Stezka bude  ve čtvrtek, ještě je trochu času na přípravu. Nejparnější den, naše trojice vyrážejí kolem poledne. Večer netrpělivě s mnoha dalšími kamarády čekáme, jak to dopadne. Napětí stoupá, ještě pořád neřekli Lid Medvědího potoka. Už zbývají jen naši mladší a starší, Falco z Valašského Meziříčí a Biologické šípy…a je to tady! Máme dvě úžasná druhá místa!

Tak a za pár dnů nás čeká průzkum neznámé Padurei, tábor kdesi pod skalami …

23.-25.6.2023

Lesní víkendovka v Rychlebských horách

Fotky vám řeknou vše. Užili jsme si krásné Rychlebské hory. Vlak nás vysypal v Lipové Lázni a pak už nahoru na horu 🙂

9.-11.6.2023

V Moravském Krasu ...

Tento víkend jsme se vypravili na skautskou chatu ve Křtinách. Hráli jsme hry, bádali v Moravském Krasu (takže geomorfologie a botanika :)) a vůbec si to užívali.

10.6.2023

Bartošovice

Po krátkém výletu podél řeky Odry ze Studénky do Bartošovic jsme navštívili tamější Záchrannou stanici a Dům přírody Poodří. Na prohlídce jsme se dozvěděli něco málo o Domech přírody, CHKO Poodří, Bartošovické záchranné stanici a nějaké zajímavosti o zvířatech, která jsou trvale handicapovaná, a mohli jsme je vidět právě v rámci prohlídky. Poté jsme si prošli vnější areál, zahráli jsme si nějaké hry a vydali se zpět domů.

11.6.2023

Kosířské lomy

Dnes jsme se vypravili Hanáckým expresem do Čelechovic, za květinami kosířských lomů. Třemdava, pipla, černýš rolní, vítod, vičenec, hlaváček letní … bylo tam krásně.

3.6.2023

Vlžiště na Malé Lipové

Protože jsme kolektivním členem ČSO a Moravské ornitologické společnosti je jasné, že nejbližší ptačí park přitahuje naší pozornost. Jezdíme tam pracovat, ale také si užívat ptačího nebe, zpěvu a hnízdění. Dnes jsme měli největší radost asi ze 60 vlh pestrých a hejna břehulí krmících mladé, samice včelojeda, vrabců polních, zpěvu slavíka, prolétajících jeřábů a akrobacie luňáka červeného s poštolkou.

 

Olomoucký deník a video
katalog z výstavy